خانه / مقالات / تاثیرات گرمایش جهانی بر کیفیت آب

تاثیرات گرمایش جهانی بر کیفیت آب

گروه مهندسی بهداشت محیط: به طور خلاصه؛ گرمایش جهانی (Global warming) در حقیقت افزایش میانگین درجه حرارت زمین در نزدیکی سطح آن است.

تاثیرات گرمایش جهانی بر کیفیت آب

آنچه که بیشتر برای کیفیت آب مطرح هست به قرار زیر هستند:

تغییرات آب و هوایی (Climate Change) و گرمایش جهانی، باعث افزایش در میزان رواناب ها، سیل، طوفان، بالا آمدن سطح آب دریاها، افزایش تبخیر از سطح دریاها و رودخانه ها و … می شود .
با ایجاد رواناب ها و سیل و طوفان و … زیر ساخت های آبرسانی و حمل و نقل دچار مشکل شده و با از بین رفتن زیر ساخت ها مطمئنا کیفیت آب به طور مستقیم تحت تاثیر قرار خواهد گرفت و آلوده خواهند شد.
همچنین رواناب ها با ورود به رودخانه و دریاچه ها همراه با شستشوی املاح و مواد مغذی در مسیر حرکت و آلوده شدن به زباله ها و فضولات حیوانی و انسانی، ضمن پایین آوردن کیفیت آب و آلوده سازی آن ، مشکلات زیادی را در تصفیه ایجاد خواهند کرد.

بارش باران های شدید و جاری شدن سیل در نتیجه تغییرات ناشی از گرمایش جهانی میتواند، باعث وارد شدن انگل های آب های آلوده مثل کریپتوسپوریدیوم، ژیاردیا به منابع آبی شوند که ممکن است به دلیل کمبود آب، به عنوان آب آشامیدنی مورد استفاده و تصفیه قرار بگیرند.

تاثیرات گرمایش جهانی بر کیفیت آب

افزایش دمای زمین همچنین دسترسی به آب شیرین و آشامیدنی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. از طرفی به علت بالا آمدن سطح آب دریاها، آب شور به منابع آب شیرین ساحلی نفوذ می‌کند و باعث تغییر کیفیت آن می‌شود. مشکل دیگر آن است که تبخیر سطحی ناشی از گرم شدن زمین، سبب خشک شدن رودخانه‌ها و پایین آمدن کیفیت آب می‌شود. این موضوع بویژه در مناطق کم آب تر مثل مناطق بیابانی و نیمه بیابانی مشهودتر است. افزون بر این، افزایش املاح آبهای شیرین در اثر تبخیر سبب افت کیفیت آن می‌شود .

گرم شدن زمین و مقادیر زیاد کربن جو می تواند باعث اسیدی شدن اقیانوس ها، دریاها و رودخانه ها و تغییر pH آب شود که نیازهای تصفیه ای را افزایش خواهد داد.

تاثیرات گرمایش جهانی بر کیفیت آب

گرمایش جهانی باعث کاهش میزان اکسیژن محلول در آب اقیانوس ها میشود که این کاهش در میزان DO آب اقیانوس ها و دریاها شود که میتواند حیات موجودات آبزی رو در خطر اندازد .

همچنین ببینید

محاسبات تأسیسات بهداشتی

محاسبات تأسیسات بهداشتی

گروه مهندسی بهداشت محیط: طرح و محاسبه سیستم لوله کشی آب ساختمان (محاسبات تأسیسات بهداشتی) …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *